+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

«Амністує державу-терориста»: звіт Amnesty International щодо дій ЗСУ обурив українське суспільство

20:47, 05.08.2022

4 серпня правозахисна організація Amnesty International заявила, що українські військові, які стримують російську навалу, наражають на небезпеку цивільне населення, створюючи бази і розміщуючи озброєння в школах і лікарнях. Це викликало обурення як українських користувачів соцмереж, так і критику звіта з боку керівництва України. 

 Доповідь Amnesty International опублікована на сайті організації. 

 «Тактика України порушила міжнародне гуманітарне право, перетворивши цивільні об’єкти на військові цілі. Внаслідок російських ударів по населених пунктах, які послідували за цим, загинули мирні жителі і була зруйнована цивільна інфраструктура», — йдеться в повідомленні.

Зазначається, що з квітня по липень експерти правозахисної організації оглядали місця російських ударів у Харківській та Миколаївській областях та на Донбасі – вони опитували тих, хто вижив, і свідків та вивчали супутникові знімки.

В організації стверджують , що під час цього аналізу правозахисники виявили «докази того, що українські сили завдавали ударів із житлових районів, а також базувалися у житлових будинках у 19 містах та селах регіонів».

Згідно з доповіддю Amnesty International, «більшість житлових районів, де розташовувалися солдати, знаходилися за кілька миль від лінії фронту, і існували реальні альтернативи, які не наражали б на небезпеку мирних жителів, наприклад, військові бази, густі ліси або інші споруди, розташовані далі від житлових районів».

При цьому в Amnesty International заявили, що їм невідомо, щоб у задокументованих випадках військові просили чи допомагали з евакуацією мирного населення із сусідніх будівель, щоб мінімізувати втрати серед цивільних.

Правозахисна організація зазначила, що у 22 із 29 відвіданих нею на Донбасі та в Миколаївській області шкіл розміщувалися або особовий склад ЗСУ, або українська військова техніка та озброєння.

Генеральна секретарка Amnesty International Аньєса Каламара заявила. що «перебування на оборонній позиції не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права. Військові ніколи не повинні використовувати лікарні для участі у бойових діях і повинні використовувати школи чи цивільні будинки лише у крайньому випадку, коли немає альтернатив.

Уряд України має негайно забезпечити розміщення своїх сил подалі від населених пунктів або евакуювати цивільне населення з районів, де діють військові».

При цьому правозахисники наголосили, що практика українських військових щодо розміщення військових цілей у межах населених пунктів жодним чином не виправдовує хаотичні російські атаки.

Реакція України

Це викликало обурення українського суспільства і критику звіта з боку керівництва України. 

Президент Володимир Зеленський засудив вибірковість Amnesty International і вважає, що організація намагається амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву. Про це він сказав у відеозверненні.

«Ми побачили сьогодні звіт від Amnesty International, який, на жаль, пробує амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву.

Немає й не може бути – навіть гіпотетично – жодної умови, за якої будь-який російський удар по Україні стає виправданим.

Агресія проти нашої держави є нічим не спровокованою, загарбницькою й відверто терористичною. І якщо хтось робить звіт, у якому жертва й агресор нібито в чомусь однакові, якщо аналізуються якісь дані про жертву, а що робив агресор у цей час – ігнорується, то з цим не можна миритися…

Російська армія не зупинилася перед ударами навіть по меморіалах жертвам Голокосту, по кладовищах… По табору з військовополоненими в Оленівці. І звітів про це чомусь немає. Ось така аморальна вибірковість.

Кожен, хто амністує Росію і хто штучно створює такий інформаційний контекст, що якісь удари терористів є нібито виправданими або нібито зрозумілими, не може не усвідомлювати, що цим допомагає терористам. А якщо такі маніпулятивні звіти, то й відповідальність за загибель людей розділяєте з ними», — зазначив Зеленський. 

В Офісі президента заявили, що життю українців загрожує тільки російська армія, а заяви Amnesty International є не чим іншим, як участю в дискредитаційній кампанії Росії проти України. Про це сказав радник голови Офіса президента Михайло Подоляк. 

Голова МЗС України Дмитро Кулеба у свою чергу заявив, що обурений заявою Amnesty International і вважає її несправедливою.

«Така поведінка Amnesty International  – це не про пошук і донесення світові правди. Це про створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка тисячами знищує цивільне населення і цілі міста, і країною, яка відчайдушно захищається, рятуючи свій народ і цілий континент від цієї навали.

Припиніть займатися створенням фальшивої реальності, де всі в чомусь трохи винні. Займіться донесенням правди про те, чим є сьогодні Росія», — сказав Кулеба.

Віцепрем’єр-міністр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук зазначила, що доповідь Amnesty International можна зрозуміти так, що нібито українська армія створює небезпеку для українських громадян.

«Не хочу давати оцінку Amnesty International як організації. Але, заяву вони зробили абсурдну та образливу. Договорилися до того, що майже звинуватили Збройні сили України в створенні небезпеки для цивільних осіб. Їх заяву можна зрозуміти так, що нібито українська армія створює небезпеку для українських громадян», — зазначила Верещук.

Водночас вона не вважає, що ця правозахисна організація хотіла нашкодити. «Може, це невдалий підбір слів або, може, невдалі акценти. Але, ці заяви звучать як неповага до ЗСУ та до нас – українців. А ми не любимо, коли нас не поважають», — написала глава Мінреінтеграції. Зрештою, додала вона, українці на своїй території, воюють за свою землю та за майбутнє своїх дітей. 

Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна не дозволить паплюжити армію та захисників, і назвав неадекватними спроби Amnesty International урівняти неспровоковану російську агресію і український самозахист.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вважає звіт Amnesty International маніпулятивним і таким, що підіграє агресору та пропагандистам РФ. 

Генеральна секретарка Amnesty International Агнес Каламар заявила, що критика їхніх звітів «не послабить неупередженість» організації. Вона стверджує, що зараз багато українських і російських тролів атакують в соцмережах Amnesty International. Каламар вважає, що це «пропаганда війни» і «дезінформація».

«Це не послабить нашу неупередженість і не змінить фактів», — написала вона в Твітер.

Український офіс Amnesty International відхрещується від звіту та каже, що не брав участь у його підготовці та поширенні. Голова українського офісу Amnesty International Оксана Покальчук  звільнилася після скандального звіту. Як підкреслила Покальчук, «у таких важливих звітах, які публікуються у такий момент та у такому контексті, не може не бути даних про другу сторону війни, про того хто розпочав цю війну». Вона заявила, що в українському офісі з керівництвом Amnesty International розійшлись ціннісно.

Читайте також: «Шо ти, дядя?»: союз волонтеров с шуточным названием и серьёзными делами. ФОТО

Сто дней железного тыла: запорожская «Паляниця» объединяет волонтеров и приближает победу. ФОТО