+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

«Ситуація є безпрецедентною»: МАГАТЕ опублікувало звіт за підсумками місії на Запорізьку АЕС

19:25, 06.09.2022

Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ) у вівторок оприлюднило звіт про радіаційну безпеку в Україні, де зокрема поділилося даними про візит місії на Запорізьку атомну електростанцію.

 Звіт МАГАТЕ розміщений у вільному доступі. 

Члени місії підтвердили, що Росія розмістила «військовий персонал, транспортні засоби та обладнання в різних місцях Запорізької АЕС, зокрема кілька військових ваговозів на першому поверсі турбінних залів у енергоблоках 1 і 2.

Також місія МАГАТЕ зафіксували присутність експертної групи «Росатома», яка, як заявила їм російська сторона «надає поради щодо ядерної безпеки, захищеності й дій керівництву ЗАЕС».

«МАГАТЕ вважає, що присутність старшого технічного персоналу «Росатома» може призвести до втручання в нормальну роботу операційного керівництва та створити потенційне тертя в контексті процесу ухвалення рішень», – зазначається у звіті.

Також згадується, що присутність росіян на ЗАЕС справила негативний вплив на український персонал станції, який перебуває в «надзвичайно стресових умовах».

У своїх рекомендаціях МАГАТЕ закликає до негайного припинення будь-яких обстрілів станції для уникнення її подальшого пошкодження, для чого потрібна «згода всіх відповідних сторін». При цьому не вказується, хто саме здійснює обстріли.

Також фахівці організації закликають до вивезення з території ЗАЕС «усіх транспортних засобів, які можуть втручатися в роботу систем безпеки та обладнання», а також створити належні робочі умови для персоналу.

Окрема рекомендація стосується «негайного створення зони ядерного захисту» довкола Запорізької АЕС, у чому МАГАТЕ готова посприяти.

«Ситуація в Україні є безпрецедентною. Уперше збройний конфлікт триває на території великої ядерної установки», – підкреслюється у висновках звіту, де наголошується на загрозі потенційного ядерного конфлікту.

НагадаємоМісія МАГАТЕ 1 вересня потрапила на Запорізьку АЕС. Докладніше — за посиланням. 5 вересня чотири з шести учасників місії МАГАТЕ завершили роботу та покинули територію Запорізької АЕС, на станції лишилося двоє представників організації. 

В той же день, 5 вересня, внаслідок пожежі, яка сталася через обстріли росіянами Запорізької АЕС, була відімкнена остання лінія, яка з’єднувала станцію із енергосистемою України. Це вже другий випадок такого відключення в історії. Перший був 25 серпня.

«ЗАЕС вже вдруге опинилася за крок від радіаційної катастрофи через російську провокацію«, — прокоментував обстріли та відключення президент Володимир Зеленський.

Віцепрем’єр–міністр України Ірина Верещук заявила, що Україна вимагає гуманітарний коридор із територій навколо ЗАЕС, але Росія відмовляє в цьому.  

Раніше у МОЗ розповіли, що слід мати вдома, щоб захиститися від наслідків радіаційної аварії, а в Україні з’явився чат-бот з інструкціями на випадок хімічної атаки чи аварії.

В Хортицькому районі Запоріжжя почали видачу йодиду калію на випадок можливого витоку радіації на ЗАЕС. 

Читайте також: Опубліковано новий прогноз можливого поширення радіації у разі аварії на ЗАЕС