+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

Гаазький суд виніс вирок по справі літака MH17: Гіркіна засудили до довічного ув’язнення

14:28, 18.11.2022

Окружний суд Гааги, що розглядає справу про збиття авіалайнера MH17, дійшов рішення про те, що авіалайнер був збитий комплексом «Бук» з території, що була не підконтрольна Україні. Суд виніс вирок обвинуваченим, серед якиї — Ігор Гіркін. 

Про це заявив суддя Гендрік Стейнхаус під час оголошення рішення суду в судовому комплексі Схіпхола, повідомляють світові ЗМІ.

Нагадаємо, авіалайнер Boeing 777 упав на окупованій росіянами частині Донбасу 8 років та 4 місяці тому, померли всі 298 людей на борту.

Так, окружний суд Гааги, що розглядав справу про збиття авіалайнера MH17, ухвалив рішення про те, що так звана «Донецька народна республіка» була контрольованою з боку РФ як мінімум з травня 2014 року.

«Починаючи з середини травня 2014 склалася ситуація, за якої Росія мала так званий загальний контроль на території так званої ДНР», — заявив суддя.

Суддя Стейнхаус нагадав, що «багато (з бойовиків та представників самопроголошеної влади «ДНР») мали російське громадянство, багато хто раніше був причетний до Збройних сил РФ».

«MH17 був збитий внаслідок запуску ракети комплексу «Бук» з поля поблизу Первомайського, ціллю якою був саме літак рейсу MH17″, — заявив суддя, зачитавши довгий перелік доказів та експертиз.

Суд вважає, що ЗРК «Бук» привезли з Російської Федерації передусім для збивання українських військових літаків. Тому після катастрофи MH17 цей комплекс «швидко вивезли в Російську Федерацію, розраховуючи на те, що це дозволить запобігти міжнародному скандалу».

Утім, суд вважає, що намір збивати військові, а не цивільні літаки не зменшує вину обвинувачуваних.

Окружний суд Гааги визнав винними у збитті літака Ігоря Гіркіна, а також підлеглих йому бойовиків Сергія Дубинського та Леоніда Харченка, але виправдав Олега Пулатова. Суд заочно засудив до довічного ув’язнення Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та Леоніда Харченка та доручив забезпечити їхній арешт.

Раніше суд заявив, що Ігор Гіркін та двоє його підлеглих «винні у вбивстві 298 разів», оскільки чудово знали, що завезений ними до України комплекс «Бук» призведе до загибелі людей – байдуже, чи йдеться про військових, чи про цивільних.

У свою чергу Росія очікувано відкинула вирок суду у справі МН17. Міністерство закордонних справ Росії заявило, що не визнає вирок Гаазького окружного суду у справі про збиття рейсу МН17, оскільки «в його основі лежало політичне замовлення».

«Протягом усього процесу суд перебував під безпрецедентним тиском з боку нідерландських політиків, представників прокуратури та ЗМІ, які нав’язували політично мотивований підсумок розгляду», – вважає російське МЗС.

Президент Володимир Зеленський вважає, що вирок росіянам щодо MH17 це основа, щоб засудити винних вищого рівня. Про це це йдеться у відеозверненні Зеленського.

«Дуже важливе рішення ухвалене в Нідерландах. Є перший вирок убивцям, які знищили малайзійський «Боїнг» у небі над Донбасом у 2014 році. Три особи отримали довічний термін. І обов’язково настане день, коли вони почнуть відбувати це покарання.

Але це рішення не просто про трьох убивць. Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти були встановлені. Зараз засуджені виконавці й забезпечена основа, щоб засудити винних і вищого рівня. Тих, хто несе повну особисту відповідальність за злочин агресії проти України – первісний злочин, який породив усі інші, скоєні рашистами від 2014 року», — сказав президент України.

Нагадаємо, у катастрофі літака Malaysia Airlines 17 липня 2014 року на сході України загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, у тому числі 196 громадян Нідерландів. Суд у справі розпочався 9 березня 2020 року після того, як міжнародна слідча група JIT збирала докази протягом років.

Зрештою обвинувачення висунули чотирьом підозрюваним, трьом росіянам і одному українцю:  Ігорю Гіркіну, Сергію Дубинському, Олегу Пулатову та Леоніду Харченку.

У 2020 році Офіс генерального прокурора України заочно повідомив Гіркіну про підозру у порушенні законів та звичаїв війни.

Читайте також: У звільненому Херсоні знайшли катівні: окупанти били людей струмом. ФОТО