+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

Українська греко-католицька церква переходить на новий календар: Різдво буде 25 грудня

22:05, 06.02.2023

Рішенням Архирейського Синоду Українська греко-католицька церква (УГКЦ) з 1 вересня переходить на григоріанський календар для нерухомих свят. Відтепер церква святкуватиме Різдво 25 грудня. Великдень залишається без змін. Православна церква України (ПЦУ) теж подумає про зміну календаря, рішення ухвалять у травні.

Як оголосив Блаженніший Святослав у прямому ефірі «Живого телебачення», взявши до уваги прохання віруючих та провівши попередні консультації із духовенством та монашеством, в УГКЦ вирішили провести реформи Літургійного календаря, тобто змінити дати деяких свят.

Для тих парафій чи поодиноких громад, які відчувають себе ще не готовими до такого кроку, можуть залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем на період до 2025 року.

«Рішення полягає в тому, що переходимо на новий стиль лише щодо нерухомих свят (дата яких не змінюється кожен рік, — ред.). Часами його називають Григоріанським стилем, але це не точно. Ми вирішили залишити Пасхалію (свята, які пов’язані з Пасхою, — ред), тобто другий цикл свят такою, як є сьогодні», – додає священнослужитель.

Він додав, що коли УГКЦ жила за Юліанським календарем, то церковний рік починався о 14 вересня, а за календарем, яким церква користується зараз в цивільних літочисленнях – на два тижні раніше. Тому початок цього нового календарного життя планують розпочати саме 1 вересня.

В той же час Православна церква України (ПЦУ) у травні збереться на архієрейський собор, де розглядатимуть питання про загальну календарну реформу. Про це заявив заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ, митрополит Білоцерківський Євстратій (Зоря) у Facebook.

«До 1 вересня, коли починається новий церковний рік, час ще є. На мою думку, як одного з членів Архієрейського Собору, є всі аргументи та підстави прийняти позитивне рішення, одночасно забезпечивши можливість громадам, які цього бажають, зберегти попередню календарну традицію», — йдеться в повідомленні. 

 Євстратій пояснив, що подібні реформи в минулому викликали проблеми там, де їх впроваджували «в одну мить», «згори», без підготовки та без можливості альтернативи для тих, хто не готовий до сприйняття нового.

«Дотепер наша Церква діяла в дусі протилежному: поступовість, обмірковування всіх аргументів, надання альтернативи. Впевнений, що саме такий шлях – найкращий», — повідомив він.

Митрополит нагадав, що Синод ПЦУ вже дозволив громадам, які бажають перейти на новий календар, зробити це за відповідною процедурою.

Читайте також: Масштабний землетрус в Туреччині та Сирії: кількість жертв зросла до 1 869