+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

Суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна

22:40, 17.03.2023

Палата досудового провадження ІІ Міжнародного кримінального суду (МКС) 17 березня видала ордери на арешт президента Росії Владіміра Путіна у зв’язку із ситуацією в Україні.

Про це йдеться в пресрелізі МКС.

Як повідомила пресслужба суду, 17 березня 2023 року Палата досудового провадження II видала ордери на арешт Путіна та Марії Львової-Бєлової, яка є уповноваженою президента РФ з прав дитини.

Путіна та Львову-Бєлову підозрюють у скоєнні воєнного злочину незаконної депортації та переміщення дітей з окупованих районів України до Російської Федерації, що відбувалось щонайменше з 24 лютого 2022 року.

«Палата досудового провадження ІІ на підставі клопотань Прокуратури від 22 лютого 2023 року постановила, що існують достатні підстави вважати, що кожен з підозрюваних несе відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення та незаконного переміщення населення з окупованих районів України до Російської Федерації, що завдало шкоди українським дітям», — підкреслюють у повідомленні.

Палата зазначає, що вважає ордери на арешт таємними «з метою захисту потерпілих і свідків, а також з метою забезпечення розслідування».

«Тим не менш, беручи до уваги, що поведінка, про яку йдеться в цій ситуації, ймовірно, триває, і що поінформованість громадськості про ордери може сприяти запобіганню подальшому вчиненню злочинів, Палата вважає, що в інтересах правосуддя — уповноважити Секретаріат оприлюднити наявність ордерів, імена підозрюваних, злочини, за які видані ордери, і міри відповідальності, встановлені Палатою», — оголосив виконувач обов’язків президента МКС Пйотр Гофманський.

Вищезазначені ордери на арешт були видані на підставі клопотань, поданих прокуратурою 22 лютого 2023 року.

У жовтні минулого року уповноважена при президенті РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова повідомила Путіну, що «всиновила» викрадену з Маріуполя дитину. За її словами, лише станом на жовтень до РФ вивезли до 2 тисяч дітей-сиріт із соціальних закладів, а 350 дітей з Донбасу вже «прилаштовані» у прийомні родини у 16 регіонах РФ. 

Напередодні повідомлялося, що Міжнародний кримінальний суд готується відкрити дві справи про воєнні злочини РФ в Україні: у зв’язку з викраденнями українських дітей та навмисними атаками Росії проти цивільної інфраструктури України. Ці справи представлять перші міжнародні звинувачення після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Зазначимо, українська сторона зафіксувала депортацію 16 221 дитини.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на історичне рішення МКС. 

фото — Офіс президента України 

«Сьогодні маємо вагоме рішення міжнародної юстиції. У справі, у якій є реальна перспектива. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна. Історичне рішення, з якого почнеться історична відповідальність.

Керівник держави-терориста і ще одна посадова особа Росії офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині. У депортації українських дітей – незаконному переміщенні тисяч наших дітей на територію держави-терориста.

У кримінальних провадженнях, які розслідуються нашими правоохоронцями, вже зафіксовано понад 16 тисяч випадків примусової депортації окупантом українських дітей. Але реальна, повна кількість депортованих може бути значно більшою. Здійснити таку злочинну операцію було б неможливо без наказу найвищого керівника держави-терориста.

Розділяти дітей із сім’ями, позбавляти їх будь-якої можливості зв’язатися з рідними, ховати дітей на території Росії, розпорошувати по віддалених регіонах – усе це очевидна державна політика Росії, державні рішення і державне зло. Яке починається саме з першої посадової особи цієї держави.

Я вдячний команді прокурора Каріма Хана та Міжнародному кримінальному суду, усім у світі, хто допомагає нам боротися за справедливість. Вдячний за принциповість і за готовність реально притягти до відповідальності тих, хто є винним. Наразі вдалося повернути трохи більш як 300 дітей з усіх, які були вивезені силою, вкрадені з України. Очевидно, що маємо повернути всіх.

Очевидно, що будемо й надалі робити все для цього. Для повернення кожного українця, кожної українки, кожної нашої дитини. І для реальної відповідальності всіх винних у цій депортації – від керівника держави-терориста до всіх виконавців», = сказав Зеленський у своєму зверненні. 

Як заявили професори міжнародного права Копенгагенського університету Кевін Йон Хеллер і голова міжнародної правозахисної групи «Агора» Павло Чиков, яких цитує російська служба «ВВС«, тепер усі країни-члени Міжнародного кримінального суду юридично зобов’язані затримати і передати до суду підозрюваного президента РФ Володимира Путіна.

Юрисдикція МКС розповсюджується в країнах, що ратифікували Римський статут. Україна не є учасницею Римського статуту. Однак Україна дала Міжнародному кримінальному суду право розслідувати злочини на своїй території.

Учасницями Римського статуту є 123 держави, серед яких у тому числі – держави Південної Америки та близько половини держав Африки, відтак їм необхідно буде зважати на видані МКС ордери. Не підписали і не ратифікували статут, серед інших, Китай, Індія, Білорусь,Туреччина і Казахстан. Росія, як і США, підписувала статут, але згодом відкликала свій підпис.

Прессекретар Міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова заявила в Телеграм, що рішення Міжнародного кримінального суду для Росії «не мають жодного значення, зокрема з правового погляду». За її словами, Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і зобов’язань за ним не несе: «З цим органом Росія не співпрацює, а можливі «рецепти» на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемними», — заявила Захарова.

Читайте також: Викрадення українських дітей росіянами: Єврокомісія та Польща запускають ініціативу з пошуку