+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

«Мотор Січ» під керівництвом Богуслаєва продавала двигуни компаніям з Ірану, — «Схеми»

17:55, 26.03.2023

Розслідувачі «Схем» заявили, що мають у розпорядження документи, які свідчать про співпрацю «Мотор Січі» з підприємствами Ірану, які перебували під санкціями США та Євросоюзу, але ще до запровадження обмежень Україною.  

В’ячеслав Богуслаєв, фото з архіву сайту Запорізької облради

За даними «Схем», докази співпраці українського стратегічного підприємства з компаніями, проти яких країни Заходу на той час вже ввели санкції, були знайдені правоохоронцями у робочому кабінеті нині вже експрезидента «Мотор Січі» В’ячеслава Богуслаєва. Зокрема, за даними журналістів, «Мотор Січ» продавала в Іран товари подвійного призначення.

Згідно з наявними документами, це авіаційні двигуни АІ-9 та ТВ3-117, пишуть «Схеми». Такі моделі встановлюють як на невеликі транспортні літаки, так і на військові гелікоптери, зокрема типу Ка-52, що використовує Росія у війні проти України.

У березні 2023 року президент Володимир Зеленський своїм рішенням затвердив санкції РНБО проти низки іранських компаній. У санкційному списку РНБО «Схеми» виявили декілька фірм, з якими роками співпрацювала «Мотор Січ».  За даними журналістів, у «Мотор Січі» було три основних іранські партнери:

 

  • Design and Manufacturing of Aeroengines (DAMA), вона ж Turbine Engine Manufacturing Industries (TEM);
  • Iran Aircraft Industries (IACI);
  • Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).

Згадана вище Design and Manufacturing of Aeroengines, за даними НАЗК, є підставною компанією, що здійснювала «таємні закупівлі для іранської авіабудівної промисловості» – тобто, для Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).  Згідно з інформацією Управління контролю за іноземними активами США, ця компанія була залучена до розробки дрону Shahed-136. HESA також згадується у робочій кореспонденції «Мотор Січі», вилученій правоохоронцями.

«Схеми» пишуть, що Богуслаєв усвідомлював, що пряма торгівля з підсанкційним Іраном небезпечна, тому пропонував залучити посередника з Білорусі. При цьому запропонована в якості посередника білоруська фірма в США вже давно була під санкціями за торгівлю з військово-промисловим комплексом Сирії та Ірану.

У розпорядженні журналістів-розслідувачів є листування Богуслаєва або його підлеглих на предмет співпраці із підсанкційним підприємством Ірану із залученням білоруського посередника.

«Примітно, що Богуслаєв продовжував торгувати з Іраном і під час повномасштабного вторгнення», — заявляють «Схеми».

Журналісти звернулись за коментарем до Богуслаєва через його адвоката. Нині експрезидент «Мотор Січі» перебуває у СІЗО Києва, до 6 квітня.

Нагадаємо, 23 жовтня 2022 СБУ підтвердила затримання президента АТ «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслаєва та начальника Департаменту зовнішньо-економічної діяльності цього підприємства: їм оголошено підозру в колаборації та пособництві державі агресору. СБУ опублікувала записи розмов президента «Мотор Січі» з росіянами. Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що Богуслаєв на початку великої війни саботував передачу ЗСУ гелікоптерів. 

Згодом Богуслаєву повідомили про нову підозру — у сприянні діяльності терористичної організації. Суд взяв Богуслаєва під варту та арештував все його майно на майже 1 мільярд гривень. Пізніше СБУ запобігла вивезенню за кордон майна Богуслаєва. У «Мотор Січі» призначили нове керівництво, а Богуслаєва звільнили. Також його позбавили звання почесного громадянина Запоріжжя.

В Офісі Президента не виключають обмін Богуслаєва на українських полонених.

Довідка: Богуслаєву 83 роки. Він був депутатом від Запоріжжя 5, 6, 7 і 8 скликань Верховної Ради. У 5-7 скликаннях був членом фракції Партії регіонів, у 8 – групи «Воля народу». На парламентських виборах 2019 року на окрузі в Запоріжжі програв кандидату від «Слуги народу». Має звання «Герой України». 

Читайте також: СБУ: Інженер-конструктор заводу «Мотор Січ» виявився російським агентом

Суд арештував приховані активи Марченко – акції заводу «Дніпроспецсталь» у Запоріжжі