+38 098-795-52-53 info@timenews.in.ua

Регулятор розпорядився вивести останній енергоблок ЗАЕС у «холодний зупин»

17:48, 09.06.2023

Державна інспекція ядерного регулювання віддала розпорядження перевести в стан «холодний зупин» енергоблок №5 Запорізької АЕС — останній з шести енергоблоків окупованої ЗАЕС, який іще залишався в стані гарячого зупину.

Про це повідомляється на сайті Держатомрегулювання (ДІЯРУ).

«Розпорядження видано експлуатуючій організації у зв’язку із неможливістю усунення виявлених порушень вимог ядерної та радіаційної безпеки», — йдеться в повідомленні.

При ухваленні розпорядження Держатомрегулювання виходило з наступних факторів:

 

  • інформації «Укргідроенерго» від 6 червня 2023 року про спрацювання Каховського водосховища за декілька діб внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС;
  • продовження періодичного обстрілу окупантами промислового майданчика ВП «Запорізька АЕС» та прилеглих територій, внаслідок яких зазнають пошкоджень повітряні лінії зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України;
  • припинення з 17 травня 2023 року передачі даних Автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки ЗАЕС, що виконує функцію раннього оповіщення;
  • деградацію системи аварійного реагування на майданчику ЗАЕС та за його межами в умовах тимчасової окупації РФ ЗАЕС, частини Запорізької та Херсонської областей.

«В умовах втрати основного проєктного джерела підживлення бризкальних басейнів, необхідно негайно приступити до переводу енергоблока №5 ЗАЕС у стан «холодний зупин», поки ще підтримується проєктний режим роботи необхідних систем охолодження», — йдеться в розпорядженні.

Обмеження експлуатації енергоблока №5 Запорізької АЕС діятиме до усунення виявлених порушень.

Як зазначають в Держатомрегулювання, контроль за дотриманням основних принципів безпеки на Запорізькій АЕС забезпечить постійно діюча міжнародна місія МАГАТЕ.

Нагадаємо, експлуатація інших енергоблоків ВП «ЗАЕС» — №№ 1, 2, 3, 4, 6 – була обмежена станом «холодний зупин» відповідно до розпоряджень Держатомрегулювання від 18 серпня 2022 року та від 10 лютого 2023 року.

Через падіння рівня води в Каховському водосховищі після підриву російськими військами Каховської ГЕС, в «Енергоатомі» раніше допустили переведення в холодний стан останнього з шести енергоблоків окупованої Запорізької АЕС, який ще залишався в стані гарячого зупину. Після цього він фактично припинить споживати воду зі ставка-охолоджувача станції.

Довідка. «Холодний зупин» означає безпечний стан ядерного реактора, коли реактор заглушений при низькому тиску і низькій температурі охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. У такому стані реактор може перебувати нескінченно довго, якщо він під’єднаний до енергоживлення.

«Гарячий зупин» – режим, при якому гаряча вода, що утворюється під час роботи станції, йде на обігрів будинків. Вода нагрівається від реактора, який не працює. Воду женуть насоси, що працюють за рахунок зовнішньої електроенергії.

Читайте також: Рівень води в ставку-охолоджувачі ЗАЕС залишається стабільним, — Енергоатом

Гендиректор МАГАТЕ очолить місію на Запорізькій АЕС після підриву Каховської ГЕС

Рівень води в ставку-охолоджувачі ЗАЕС залишається стабільним, — Енергоатом